2012 Windows PowerShell Scripting Games

8203.hsg-2-4-12-1Jeśli ktoś jeszcze o tym nie słyszał: już wkrótce rozpocznie się kolejna edycja Scripting Games. Kolejna okazja dla każdego miłośnika PowerShella (przyszłego, bądź obecnego) by zmierzyć się z zadaniami wymyślonymi przez “The Scripting Guy(s)!”, Eda Wilsona.

Tak jak w zeszłym roku: zadania podzielone będą na dwie kategorie. Kategoria dla początkujących ma być znów – faktycznie – dla początkujących (czytaj: zadania, z którymi przeciętny użytkownik PowerShella powinien sobie poradzić w jednej linii kodu). Kategoria dla zaawansowanych, moim skromnym zdaniem, nadaje się dla wszystkich, którzy już z PowerShellem jakiś czas pracują. Oczywiście, mogą się wtedy trafić konkurencje, w których nie uda się znaleźć rozwiązania – ale przynajmniej będzie satysfakcja, gdy jednak zadanie rozwiązać się uda.

Zadań w obu kategoriach będzie 10. Będą one ogłaszane każdego dnia roboczego przez dwa tygodnie. Na każde z zadań przeznaczony jest tydzień, więc okresy przeznaczone na wykonanie poszczególnych zadań nachodzą na siebie. Wszystkie skrypty należy umieszczać na specjalnie do tego celu przygotowanej stronie w ramach poshcode.org (prawdopodobny adres: 2012sg.poshcode.org). Skryptu raz umieszczonego nie da się modyfikować. Nie da się też wysłać kilku skryptów w ramach jednej kategorii. Dobrze jest więc kilka razy przetestować skrypt, zanim go umieścimy na stronie. Skrypty innych uczestników możemy zobaczyć dopiero wtedy, gdy skończy się okres przeznaczony na ich umieszczanie – nie można więc wrzucać cudzych skryptów jako własne.

Do udziału zachęcam wszystkich – trzeba naturalnie poświęcić nieco czasu, by “sklecić” skrypt, ale ryzykujecie w zasadzie niewiele:

  • szarpanie ego, gdy ktoś zbeszta Was za użycie write-host, lub coś równie “niehigienicznego”
  • czas, który moglibyście spędzić na czymś przyjemniejszym
  • … więcej grzechów nie pamiętam

Co możecie zyskać?

  • wiedzę
  • kilka skryptów, które być może uda się (po drobnych modyfikacjach) użyć w pracy – i piszę to z autopsji
  • wiedzę
  • radość z konkurowania z innymi
  • nagrody (zarówno za osiągnięcia, jak i losowe, za sam udział)
  • wiedzę
  • informację zwrotną o Waszych skryptach, zarówno od sędziów, jak i innych osób (komentarze będzie mógł do skryptów dodawać każdy)

Jak widać bilans zysków i strat wypada dość jednostronnie. Winking smile

Osobiście nie mogę się doczekać początku Scripting Games (2-go kwietnia 2012). Tym razem “przeskoczyłem” na drugą stronę ogrodzenia i nie będę uczestniczył, tylko oceniał. Smile W zeszłym roku, gdy drepcząc nerwowo w miejscu oczekiwał na ostateczny wynik, spędziłem nieco czasu komentując skrypty napisane przez innych, dlatego też cieszę się na tę zamianę ról. Dodatkowo nie ryzykuję detronizacji. Winking smile Choć to akurat nie było aż tak istotne. Czas oddać wspólnocie to, z czego sam czerpałem garściami przez ostatnie dwa lata…

Na koniec kilka linków:

2012 Windows PowerShell Scripting Games: All Links on One Page – strona, która należy dodać do ulubionych i na której będzie można odnaleźć wszystko to, co istotne

Grab the 2012 Scripting Games Badge! – stąd możecie pobrać “Dr Scripto” i ozdobić nim (kwestia gustu…) swój blog, kierując ludzi do w/w strony. Jak widać ja już to zrobiłem.

2012 Scripting Games Study Guide: A Resource for Learning PowerShell – tu znajdziecie informacje o tym, jaką wiedzę dobrze jest przyswoić przed rozpoczęciem Scripting Games, by później “trzaskać” zadania bez większego wysiłku. Zwykle wymienione tam bloki tematyczne znajdują później swoje odzwierciedlenie w zlecanych zadaniach.

Jeśli macie jakieś dodatkowe pytania – chętnie odpowiem, lub przekażę pytanie organizatorowi konkursu. Od 2 kwietnia zaczynam wypatrywać Waszych skryptów. Winking smile

~ - autor: Bartek Bielawski w dniu 19 lutego, 2012.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: