Scripting Games nadchodzą…

PowerShell-Scripting-Games-LogoZa oknami wreszcie wiosna, a to oznacza, że czas by zacząć szykować się do kolejnych Scripting Games. Uśmiech W tym roku, podobnie jak w roku ubiegłym, będę miał zaszczyt wziąć w nich udział “z drugiej strony”. Trudno mi sobie wyobrazić, by nie brać w nich udziału wcale i choć mam pewne obawy w związku z wprowadzonymi zmianami (o tym za chwilę), to przecież jedno na pewno się nie zmieni: będzie znów okazja, by bawiąc się i rywalizując – nauczyć się czegoś nowego. A przy okazji może podpowiedzieć osobom zaczynającym swoją przygodę z PowerShellem czego unikać i jak pewne rzeczy robić wydajniej.

Zmiany, zmiany, zmiany…

Na początek słów kilka o wspomnianych wcześniej zmianach. Przede wszystkim zmiany zaszły w miejscu, gdzie gry będą “prowadzone” – zostaną one przesunięte na powershell.org. To dość istotna z mojego punktu widzenia zmiana: Ed przestał być jedynym człowiekiem odpowiedzialnym za całą zabawę. Spodziewam się, że blog Hey! Scripting Guys! nadal będzie zawierał masę informacji o samej imprezie, ale nie tam będzie biło “źródełko”.

Druga sprawa to czas: zarówno jako uczestnik, jak i później – jako sędzią przyznaję: poprzedni kalendarz był potwornie napięty. Zarwane noce (niemal) gwarantowane. Tym razem ma być inaczej: zabawa będzie bardziej rozciągnięta w czasie, co powinno dać czas zarówno uczestnikom (na pisanie skryptów, ocenianie, ale także – przyswojenie wskazówek i ewentualne doskonalenie warsztatu), jak i sędziom (których rola nieco się zmieniła, o czym – znów – za chwilę) więcej czasu.

Kolejna rzecz to ocenianie. Pewnie część z Was uznało, że oto pomyłkowo wpisałem oceny przy uczestnikach, miast umieścić je przy sędziach. Nie była to pomyłka: to właśnie ogólnie pojęta “wspólnota” ma skrypty oceniać. Oczywiście, sędziowie też mogą (w końcu nadal są członkami wspólnoty) – ale nasze zadanie ma być nieco inne. Mamy skupić się na komentowaniu tego, co widzimy. Moje blogi z pewnością wkrótce ożyją na dobre. Puszczam oczko

Wreszcie – platforma. I tu chyba mam najwięcej wątpliwości. Co prawda poshcode miewał nielichą czkawkę w latach ubiegłych, ale nowa platforma jest moim zdaniem mniej przyjazna (przynajmniej takie wrażenie wyniosłem z próbnych gier zimowych). Nic to, ocenić będzie można dopiero po zakończeniu gier.

Od czego zacząć?

Najlepiej zacząć od lektury przewodnika dostępnego na powershell.org. Znajdziecie tam informację, na co będą zwracać uwagę osoby Was oceniające, jakie są nagrody. Znajdziecie tam też informację dlaczego warto wziąć w Scripting Games udział nawet wtedy, gdy nie zamierzacie sami nic pisać: w końcu ktoś musi skrypty ocenić. Myślę, że warto sprawdzić jak to jest oceniać skrypty pisane przez innych.

Na powershell.org również docelowo w jednym miejscu, zebrane będą wszystkie posty publikowane przez sędziów. Dzięki temu łatwo będzie wyłapać jak bardzo różne osoby postrzegają w zasadzie ten sam skrypt. Puszczam oczko Ale przede wszystkim – będzie można dowiedzieć co się komu “podoba” i dlaczego.

Nie zaszkodzi też pewnie przewertować moje posty z zeszłego roku, które pisałem by zachęcić do Scripting Games 2012. Wiele z nich z pewnością nie straciło na aktualności. Oczywiście, w tym roku z pewnością też pojawi się kilka wpisów: co prawda głównie zobowiązałem się do pisania w języku “domyślnym” informatyków, ale języka “ojczystego” nie zamierzam w całej zabawie pominąć. A wszystko zacznie się już wkrótce, w czasie pierwszego PowerShell Summit, 22 kwietnia. Pierwsze zadanie zaś – 25 kwietnia, kilka dni później. Uśmiech

~ - autor: Bartek Bielawski w dniu 17 kwietnia, 2013.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

 
%d blogerów lubi to: